Тема: Хімічні рівняння
Мета: пояснити схему хімічної реакції, її
суть, сформувати поняття про хімічні рівняння, пояснити правила складання
рівнянь хімічних реакцій, підбору коефіцієнтів, спираючись
на закон збереження маси речовини; сформувати навички складати хімічні
рівняння, підбирати коефіцієнти; розвивати
логічне мислення, пізнавальний інтерес, вміння працювати з підручником та дидактичним
матеріалом; виховувати дисциплінованість, уважність, творчу та допитливу
особистість.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями, мультимедійна
презентація.
Базові
поняття та терміни: атом,
молекула, речовина, схема хімічної реакції, хімічна реакція, коефіцієнт,
хімічне рівняння, закон збереження маси речовини.
Тип уроку: формування нових знань,
умінь та навичок.
Форму уроку: урок - експериментальна лабораторія.
Не бійся, що не знаєш,
Бійся, що не навчишся
Китайська
мудрість
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент.
Учитель. Добрий день, діти! Станьте, будь ласка, біля парти,
простягніть уперед ліву руку й уявіть на ній усі ваші життєві знання.
Простягніть уперед праву руку й уявіть на ній ті знання, з якими прийшли на
сьогоднішній урок. Тепер з'єднайте руки. Так ваш ще зовсім невеликий життєвий
досвід і знання, об'єднані разом, сьогодні стануть вам у нагоді на уроці. А
тепер, відкрийте, будь – ласка, зошити і запишіть число й тему
уроку: «Схема
хімічної реакції. Хімічні рівняння». (слайд
1)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Намагайтеся кожного дня знайти
щось позитивне, адже від того настрою, з яким ви вступаєте в день, залежать всі
ваші успіхи. Зверніть, будь ласка, увагу на епіграф сьогоднішнього уроку. Це
китайська народна мудрість: «Не бійся, що не знаєш, бійся, що не
навчишся».(слайд 2). Тож я всім вам бажаю впевненості, сумлінної праці й успіхів на
сьогоднішньому уроці.
А зараз, закрийте очі, уявіть:
середина XIII століття, старовинний замок, а в ньому розмістилася величезна
хімічна лабораторія, в якій день і ніч працюють найвидатніші алхіміки того
часу. І вони, дозволили нам попрацювати в цьому замку. (слайд 3)
Але, перед тим як вирушити до замку й розпочати
працювати там, ми повинні переконатися, чи вистачить у вас знань. Тож давайте
згадаємо, що ми вивчали на минулому уроці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Робота з індивідуальними картками (двоє учнів
біля дошки розв'язують задачі)
Картка 1
При
розкладанні води під дією електричного струму
утворилося 0,6 г
водню та 5,75 г
кисню. Яка маса води розклалася? (6,35 г)
Картка 2
Визначте
масу ртуті, що прореагує з сіркою масою 3,2 г, якщо маса продукту реакції НgS
становить 43,4 г. (40,2 г)
Фронтальне опитування
Учитель.
Світ хімічних реакцій різноманітний й таємничий. Наука хімія розкриває деякі
його таємниці. (слайд 4)
§ А що ж таке
хімія?
§ Як можна по-іншому назвати хімічні
перетворення?
§ Що таке хімічна реакція?
§ Сформулюйте закон збереження маси
речовини.
- Коли і ким був відкритий цей закон? (учні відповідають на запитання)
Вправа «Чарівна квітка» (слайд 5)
Учитель. А
які асоціації
виникають у вас,
коли ви чуєте слово
«реакція». Запишіть, будь ласка, свої думки на пелюстках
чарівної квітки. (учні
записують на пелюстках чарівної квітки свої думки)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Учитель. Я бачу, що ви готувалися до сьогоднішнього уроку й маєте
певні знання. Тож, пропоную вам, вирушити на екскурсію до старовинного замку, в
якому, ми відвідаємо хімічну лабораторію і, я сподіваюсь, добре там попрацюємо.
А працювати ми будемо у таких аудиторіях: «Інструктивна»,
«Експериментальна», «Пізнавальна», «Практична»
і аудиторія «Досягнень та успіху».
Ми
уже знаємо, що хімічні явища, називаються
хімічною реакцією, давайте доведемо на практиці. А довести це ми зможемо у
аудиторії «Експериментальній». Тут ми будемо спостерігати за тим, як між собою
реагують речовини, які ознаки, хімічних реакцій, будемо робити висновки та
аналізувати свої спостереження. Але шлях
до «Експериментальної» аудиторії лежить через «Інструктивну», в якій ми коротко
пригадаємо правила техніки безпеки. (учні
по черзі називають віршовані правила техніки безпеки під час виконання
демонстраційних експериментів) (слайд 6)
Учень 1
В хімічний клас
заходь в халаті,
Комфортно буде, як
у хаті.
Учень 2
Не дозволяється
дифузій,
Тоді не трапиться
конфузій.
Учень 3
Не лий води до
кислоти –
Очей лишитись можеш
ти.
Учень 4
Не заглядай у різну
«воду»,
Бо загубити можеш
вроду.
Учитель. Ось ми і пригадали основні
правила техніки безпеки, тому сміливо можемо переходити до аудиторії «Експериментальної». (слайд 7)
Виконання
експерименту. (досліди проводять деякі учні демонстраційно, усі діти
спостерігають та описують потім свої спостереження).
Дослід №1. NaOH + ф-ф - поява
малинового забарвлення;
Дослід №2. HCl + Na2CO3 – виділення
газу;
Дослід №3. BaCl2 + H2SO4 – випадання осаду.
Бесіда (слайд 8)
§ Які ще є ознаки хімічних реакцій?
§ Наведіть приклади хімічних реакцій, які ви спостерігали у
побуті?
§ У чому полягає сутність хімічної реакції?
§ Що відбувається з молекулами та атомами в результаті
хімічної реакції.
§ А що таке хімічна формула? Що вона показує? (
учні відповідають на запитання).
Вправа «Дешифрувальник» (слайд 9)
Учитель. Діти,
у вас на партах є картки з шифровками,
давайте їх розгадаємо - прочитаємо і
розшифруємо формули.
— коефіцієнт показує число молекул
або окремих атомів у рівнянні реакції;
— коефіцієнт ставиться тільки перед
хімічною формулою;
— коефіцієнт стосується всіх атомів,
із яких складається молекула, перед якою він стоїть:
—
індекс показує число атомів елемента (або груп атомів) у складі
молекули;
— коефіцієнт 1, як і індекс 1, не
записується. (учні
виконують завдання письмово у зошит).
Учитель. А зараз, діти, ми з вами зайдемо до аудиторії під назвою
«Пізнавальна», де ви будете виконувати вправу «Навчаючи – учусь». (учні
об'єднуються у групи і опрацьовують матеріал підручника та роздатковий
матеріал). (слайд 10)
Вправа «Навчаючи
– учусь»

Учитель. Побудуйте діалог на основі
вивченого теоретичного матеріалу.
Вправа «Ланцюжок» (слайд 11)
(Учасник І групи ставить
питання ІІ групі, викликає сам учня для відповіді. Далі ставить питання той,
хто відповів, учаснику ІІІ групи).
V. Узагальнення та систематизація знань.
Учитель. І щоб закріпити свої знання,
діти, перейдемо до аудиторії «Практичної».
Вправа
«Хто швидше» (діти отримують індивідуальні картки
і виконують письмові завдання різного рівня у робочих зошитах).(слайд 12)
І рівень - Розставте коефіцієнти в
таких схемах реакцій:
1.
Мg + HCl → МgCl2 + H2 4. Сa+ О2 → СaО;
2.
КNО3 → КNО2
+ О2; 5. АgВг → Аg+
Вг2;
3.
Li + Н2О → LiОН + Н2.
ІІ рівень - Допишіть рівняння хімічних реакцій та розставте
коефіцієнти:
1.
… + O2 → CO2 4. Ba + … → BaS
2.
… + Cl2 → AlCl 3 5. Na + O2 → …
3.
Al + … → Al2O3
ІІІ рівень - Складіть рівняння реакцій:
а) Унаслідок
взаємодії водню Н2 і кисню О2 утворюється вода Н2О;
б) Під
час горіння (взаємодії з киснем О2) залізного порошку Fе утворюється ферум(Ш)
оксид Fе2O3.
IV рівень -
Запишіть рівняння взаємодії таких простих речовин і доберіть коефіцієнти:
а) водень та азот; г)
калій і хлор;
б) кальцій і кисень; д) алюміній і йод;
в) магній і бром.
Складаючи рівняння
реакцій, враховуйте, що молекули хлору, кисню, йоду та азоту складаються з двох
атомів. (після виконання завдання учитель
здійснює перевірку та коментує відповіді)
VI. Підбиття підсумків уроку.
На аркуші паперу заздалегідь робимо напис розчином
сульфатної кислоти. Якщо потримати цей
аркуш над полум’ям, з’явиться чорний напис. (МОЛОДЦІ)
VІІ.
Оцінювання роботи учнів, мотивація оцінок
Учитель. У нас із вами залишилась остання аудиторія, яку потрібно
відвідати, - це аудиторія «Досягнень та успіху». (учитель оцінює учнів) (слайд 13)
VIІІ.
Домашнє завдання. (слайд 14)
1.
Опрацювати матеріал
підручника;
2.
Дати відповіді на
запитання після параграфа (для всіх учнів);
3.
(Для сильніших учнів). Замість крапок запишіть формули простих речовин і складіть хімічні
рівняння.:
1)
…
+ CI2 → HCI 5) S + … → SO2
2)
…
+ … → CH4 6) … + … → H2O
3)
…
+ … → NH3 7) … + … → PH3
4)
…
+ … → AI2O3
4. Завдання для творчої групи:
1) Підібрати цікаві відомості про відкриття
кисню та вчених, які досліджували кисень; 2) Створити малюнки, що відображають:
склад молекули кисню; фізичні властивості кисню; речовини, які містять атоми Оксигену.
Ваші публікації мають високу якість, використала їх практиці, дякую за інформацію.
ВідповістиВидалитиСпасибі!
ВидалитиХороший і цікавий зміст, приємне естетичне оформленя. Молодець!
ВідповістиВидалитиДякую!
ВидалитиАвтор видалив цей коментар.
ВідповістиВидалити