Тема уроку: Прості речовини метали і неметали. Оксиген. Кисень, склад його молекули, фізичні властивості
кисню.
Мета:повторити класифікацію речовин; закріпити знання учнів про елементи метали
і неметали та прості речовини на прикладі Оксигену й кисню; дати поняття про
Оксиген – хімічний елемент і кисень – просту речовину; ознайомити учнів з
поширенням кисню в природі, його фізіологічною дією; розвивати вміння учнів самостійно здобувати знання, використовувати
раніше набуті знання в новій навчальній ситуації; виховувати творчу , допитливу особистість.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, підручник, роздатковий матеріал, індивідуальні картки із завданнями, мультимедійна презентація
Форми роботи: фронтальне опитування, індивідуальна робота з картками, робота
біля дошки, самостійна робота з підручником та роздатковим матеріалом,
виконання інтерактивних вправ.
Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Зібратися
разом – це початок,
триматися
разом – це прогрес,
працювати
разом – це успіх
Генрі Форд
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент. (слайд
1)
Учитель. Добрий день, діти! Станьте, будь ласка, біля парти,
простягніть уперед ліву руку й уявіть на ній усі ваші життєві знання.
Простягніть уперед праву руку й уявіть на ній ті знання, з якими ви прийшли на
урок. Тепер з'єднайте руки. Так ваш ще зовсім невеликий життєвий досвід і
знання, об'єднані разом, сьогодні стануть вам у нагоді.
Сіли зручно за
парти, підготувалися до роботи! Посміхнулися! Нехай на сьогоднішньому уроці в
усіх буде бадьорий настрій, кмітливий розум, творче мислення і натхненна праця.
Бажаю успіху!
ІІ.
Оголошення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: Ми розпочинаємо роботу над темою «Прості речовини метали і
неметали». Сьогодні ми познайомимось з хімічним елементом Оксигеном і утвореною
ним простою речовиною киснем, дізнаємось про те, чому хімічний елемент Оксиген
вважають одним з найпоширеніших в природі, а речовину кисень – найважливішою в
житті живих організмів. Отримані на уроці знання знадобляться вам не лише на
наших наступних уроках, а і у вашому повсякденному житті. (слайд
2). Відомий вчений Й. Я. Берцеліус зазначав: «Кисень – це речовина, навколо
якої обертається земна хімія». Отже, вперед за новими знаннями. Запишіть тему
уроку в зошит. (слайд 3)
Учитель.
Допоможе нам у вивченні нового матеріалу девіз уроку: (слайд 4)
Зібратися разом – це початок,
триматися разом – це прогрес,
працювати разом – це успіх
Генрі Форд
Звертаючись
до девізу уроку, я хочу підкреслити, важливість самостійно здобувати знання,
використовувати раніше набуті знання в новій навчальній ситуації, логічно мислити,
спостерігати та робити висновки.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
1. Фронтальне
опитування(слайд
5)
Учитель. Давайте пригадаємо. Навколо нас
знаходиться велика кількість хімічних речовин з різними властивостями.
·
Чому речовини відрізняються за властивостями? (Тому що мають різний склад)
·
На які дві групи поділяються речовини за складом молекул? (На прості та складні)
·
Наведіть приклади простих і складних речовин.
·
У природі хімічні елементи зустрічаються у вигляді простих речовин чи
складних? (І тих і інших)
·
А яких речовин більше в природі — простих чи складних? (Складних)
·
Які
речовини називаються простими?
·
Які речовини називаються складними?
·
На які дві групи можна умовно поділити
всі хімічні елементи?(металічні і
неметалічні)
·
Яких хімічних елементів у періодичній
системі більше (металічних)
·
Де вони розташовані (діагональ від Бору до Астату)(слайд 6)
·
Назвіть неметалічні елементи, що розташовані
у VI
групі періодичної системи.
·
Які фізичні властивості характерні для
металів? (металевий
блиск,висока електропровідність,теплопровідність,пластичність,тугоплавкість,ковкі-сть)
·
Які фізичні властивості характерні для
неметалів? (Немає загальних властивостей, характерних для всіх неметалів)
Прості речовини
мають для людини важливе значення. Якщо вивчити склад і властивості простих
речовин, то можна краще розібратися в будові та властивостях складних речовин.
Вивчення простих речовин ми починаємо з одного з найпоширеніших
елементів-неметалів – Оксигену.
ІV. Вивчення нового
матеріалу.
Учитель.
Добре, а тепер ми з вами попрацюємо із періодичною системою хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, опрацюємо теоретичний матеріал в підручнику.
Самостійна
робота з періодичною системою хімічних елементів та підручником (ст. 129) (слайд 7)
·
Охарактеризуйте хімічний елемент Оксиген
та просту речовину кисень. (слайд 8)
1.
Напишіть хімічний символ елемента
Оксигену. (О)
2.
Яка відносна атомна маса Оксигену? (Ar(O)
=16)
3.
Яку валентність проявляє Оксиген у
сполуках? (ІІ)
4.
Охарактеризуйте місце розташування Оксигену
у періодичній системі. (2-й період,
малий, VI група, головна підгрупа)
5.
Які прості речовини утворює Оксиген? (кисень і озон)
6.
Яка хімічна формула кисню? (О2)
7.
Яка відносна молекулярна маса кисню? (Mr(O2) =32)
8. Які
фізичні властивості проявляє кисень? (газ
без кольору, запаху і смаку, малорозчинний у воді, t пл = -219 0С; t кип = -183 0С).
(Учні самостійно опрацьовують
теоретичний матеріал і по черзі дають відповіді на запитання)
Розповідь з елементами бесіди
Учитель. Хімічний елемент
Оксиген можна з повним правом назвати всюдисущим. - Чому
ж? (діти відповідають на запитання)
·
Де у природі поширений Оксиген? (слайд 9)
(У
складі хімічних сполук він є найбільш поширеним елементом на Землі. Однією із
найпоширеніших речовин на Землі є вода:
§ Вода входить до складу всіх живих
організмів. Атоми Оксигену містяться в молекулах білків, жирів, вуглеводів та
нуклеїнових кислот;
§ 3/4 поверхні Землі припадає на
гідросферу (річки, озера, моря, океани);
§ Пара води є в повітрі (вологість
повітря).
Атмосфера
складається, в основному, з двох газів: азоту й кисню. Молекули
вуглекислого газу, сірчистого газу теж
мають у своєму складі атоми Оксигену.
Атоми
Оксигену входять до складу речовин, які утворюють тверду оболонку Землі: глини,
піску, гірських порід і мінералів.)
Учитель.
Навіть у живих організмах багато Оксигену.
Я
скрізь навколо тебе є,
бо
Оксиген – ім’я моє.
Я
у деревах, у траві,
в
твоїх я жилах, у крові.
Але все ж найпоширенішою простою
речовиною, до складу якої входить Оксиген є кисень. Про роль кисню в природі
написанні тисячі книг. Усі живі організми дихають киснем і в безкисневій атмосфері просто не можливе
життя. Людина без їжі може прожити майже місяць, менше тижня – без води і
тільки декілька хвилин може прожити без кисню. Лише деякі мікроорганізми –
анаеробні бактерії, живуть без кисню. Без кисню також неможливий процес
горіння.
§ Згадайте
з уроків біології, природознавства, завдяки якому процесу кисень відновлюється
в атмосфері?(слайд 10) (Завдяки процесу фотосинтезу, який
відбувається в усіх зелених рослинах)
6СО2
+ 6Н2О →С6Н12О6 + 6О2↑
Учитель. Поговоримо трохи про історію відкриття кисню.(слайд 11)
Тривалий
час у хімії існувала думка про повітря як про елемент. Світовий
пріоритет у відкритті кисню належить китайському вченому Мао-хао (VIII
століття), який виявив наявність у повітрі двох газів, один з яких підтримує
дихання і горіння.
В Європі це відкриття сталося через
1000 років. Шведський учений Карл Шеєле, учень аптекаря, у вільний від роботи
час займався хімічними дослідами з вивчення флогістону - пальної сутності
речовини. Він спалював у закритій
колбі фосфор, який миттєво згоряв, перетворюючись на «суху фосфорну кислоту» (P2O5).
Потім занурював колбу в посудину з водою, і вона на 1/5 заповнювалася водою.
Знову і знову вчений повторював дослід, спалюючи різні речовини, й одержував
одне й те саме - зникала 1/5 частина повітря. Шеєле припустив, що повітря в
колбі вже інше. Щоб перевірити свою гіпотезу, він досліджував повітря, що
залишилося в колбі. Повітря виявилося мертвим: у ньому нічого не хотіло горіти,
свічки стухали, немов їх задмухувала «невидимка», розжарене вугілля остигало,
палаюча скіпка миттєво гасла. Висновок був тільки один: повітря - неоднорідна
речовина, одна частина якого підтримує дихання і горіння.
Після
численних дослідів з розкладу селітри (KNO3, NaNO3) Шеєле
одержав «вогненне повітря», в якому скіпка, що ледь жевріла, загорялася
яскравим полум’ям. Шеєле повторив дослід зі спалювання фосфору, але у
«вогненному повітрі» після згоряння фосфору колба цілком заповнювалася водою.
Утім,
таємниця вогню так і залишалася для вченого таємницею, тому що до кінця днів
він залишався прихильником теорії «флогістону». «Вогненне
повітря» було відкрите майже одночасно трьома вченими: К. Шеєле, Дж. Прістлі,
А. Лавуазьє.
Англієць
Джозеф Прістлі сонячним промінням нагрівав у пробірці меркурій(II) оксид і одержував
велику кількість газу, в якому свічка яскраво горіла.
2HgO→ 2Hg+O2
Першість у відкритті кисню належить
Дж. Прістлі. Але з усіх трьох
тільки Лавуазьє правильно оцінив істинне значення кисню в природі. Він уперше
заявив, що ніякого флогістону не існує. Ця заява викликала бурю в ученому
світі. Хіміки так звикли бачити всюди незримий флогістон, що ніяк не могли
розстатися з ним. Але проти очевидного встояти важко, і наприкінці XVIII
століття флогістон було остаточно вигнано з хімічної науки. Так було відкрито
кисень.
V. Закріплення вивченого
матеріалу.
Вправа «Чому вони разом?» (слайд
12)
§ Земля,
Венера, Уран, Марс. (планети)
§ Калина,
ромашка, подорожник, береза. (рослини)
§ Ведмідь,
собака, заєць, лисиця. (тварини)
§ Na, C, H2,
O2
. (прості речовини)
§ FeO, H2O, N2О3,
K2O. (складні речовини)
Вправа «Логічні кола» (слайд 13)
Допишіть, куди
необхідно: О2, АІ, К, N2,
P
і Сu ? (учні дописують у кола відповідно
метали і неметали)
Гра «Лабіринт» (слайд 14)
Робота
з індивідуальними картками
(Діти отримують картки із завданнями
і виконують їх письмово)
Індивідуальна робота з картками
(низький і середній рівень)
Картка 1 Прізвище, ім'я
учня.......................................
Випишіть
окремо формули простих і складних речовин: СІ2, NaCI, O3,
Ca,
K2O, CO2,
Cu,
NH3,
H2,
H2S.
Прості речовини:
Складні речовини:
Картка 2 Прізвище, ім'я учня.......................................
Випишіть
окремо формули простих і складних речовин: Na, CI2О,
АІ2O3,
K,
ВаН2 , CO2,
Cu,
N2,
H2,
H2S.
Прості речовини:
Складні речовини:
Картка 3 Прізвище,
ім'я учня.......................................
Випишіть
окремо формули простих і складних речовин: Na, CI2О,
АІ2O3,
K,
ВаН2 , CO2,
Cu,
N2,
H2,
H2S.
Прості речовини:
Складні речовини:
Картка 4 Прізвище,
ім'я учня.......................................
Випишіть
окремо формули простих і складних речовин: СІ2, NaCI, O3,
Ca,
K2O, CO2,
Cu,
NH3,
H2,
H2S.
Прості речовини:
Складні речовини:
Картка 5 Прізвище,
ім'я учня.......................................
Випишіть
окремо формули простих і складних речовин: Na, CI2О,
АІ2O3,
K,
ВаН2 , CO2,
Cu,
N2,
H2,
H2S.
Прості речовини:
Складні речовини:
Картка 6 Прізвище,
ім'я учня.......................................
Випишіть
окремо формули простих і складних речовин: Na2O, Ca, KСІ, O2,
Cu,
NH3,
N2,
СО, АІН3,АІ .
Прості речовини:
Складні речовини:
Робота
в парах
Вправа «Хрестики-нулики» (достатній
рівень) (слайд 15)
1. Виграшний
шлях – елементи-неметали
С
|
Mg
|
Fe
|
Cu
|
O
|
I
|
K
|
V
|
Ar
|
2. Виграшний
шлях – елементи-метали
S
|
Li
|
F
|
AI
|
Se
|
O
|
Zn
|
Pb
|
Na
|
3. Виграшний
шлях – прості речовини
С
|
СО
|
H2O
|
Cu
|
CI2
|
CaS
|
KCI
|
SO3
|
Fe
|
4. Виграшний
шлях – складні речовини
SO2
|
Li2O
|
Cu
|
AI
|
HCI
|
HI
|
ZnO
|
NH3
|
Na
|
Відповідь: 1-2-5-6-9 або 1-2-5-8-9
Робота біля дошки (високий рівень) (троє учнів біля
дошки опрацьовують завдання на індивідуальних картках)
Картка 1
Поясніть,
що означають записи: 2O2,
CaСІ2,
3K2O, 4H2,
4H.
Картка 2
Визначте
валентність хімічних елементів у формулах складних речовин: S,O3,
CI2O7,
Al,
K2O, MgO, Na, НCI, Zn,CaH2.
Картка 3
Визначте
масову частку хімічних елементів у складі вуглекислого газу (СО2).
Вправа «Ланцюжок» (слайд 16)
Розставте
коефіцієнти в таких схемах реакцій:
1.
Мg + HCl → МgCl2 + H2 4. Сa+ О2
→ СaО;
2.
КNО3 → КNО2
+ О2; 5. АgВг → Аg+ Вг2;
3.
Li + Н2О → LiОН + Н2.
Кросворд «Каталізатор» (слайд
17)
11. Яку назву має хімічний
символ О ... (Оксигену);
2. Валентність
Оксигену у сполуках ... (два);
3. Речовини,
які складаються з атомів одного елемента, називають... (простими);
4. Речовини,
що вступають у хімічну реакцію, називають (реагенти);
5. В
яких одиницях виірюється об'єм... (Літр);
6. Порядковий
номер Оксигену у періодичні йсистемі ... (вісім);
7. За
нормальних умов кисень – це ... (газ);
8. Легший
чи важчий кисень за повітря (важчий);
9. Внаслідок
якого процесу, у природі утворюється кисень? (фотосинтез);
10. Назва простої речовини, утвореної з трьох
атомів Оксигену.... (озон);
11. Умовний запис хімічної реакції за
допомогою формул та коефіцієнтів називається хімічне ... (рівняння).
О
|
К
|
С
|
И
|
Г
|
Е
|
Н
|
|||||
Д
|
В
|
А
|
|||||||||
П
|
Р
|
О
|
С
|
Т
|
И
|
М
|
И
|
||||
Р
|
Е
|
А
|
Г
|
Е
|
Н
|
Т
|
И
|
||||
Л
|
І
|
Т
|
Р
|
||||||||
В
|
І
|
С
|
І
|
М
|
|||||||
Г
|
А
|
З
|
|||||||||
В
|
А
|
Ж
|
Ч
|
И
|
Й
|
||||||
Ф
|
О
|
Т
|
О
|
С
|
И
|
Н
|
Т
|
Е
|
З
|
||
О
|
З
|
О
|
Н
|
||||||||
Р
|
І
|
В
|
Н
|
Я
|
Н
|
Н
|
Я
|
VІ.Підсумок
уроку.
Учитель. Дякую за вашу
роботу на уроці!
Сьогодні ми пригадали класифікацію
хімічних елементів на металічні і неметалічні, познайомились з хімічним
елементом Оксигеном і простою речовиною киснем. На наступних уроках ми
дізнаємось про способи добування кисню в
лабораторії , добудемо кисень та познайомимося ближче з поняттям «каталізатор».
VІІ. Рефлексія.
VІІІ. Домашнє завдання.
(слайд 18)
1.
Опрацювати §17;
2.
(Для
всіх учнів) Дати відповіді на запитання 1-5, ст.131;
3.
(Для
сильніших учнів) Розв'язати задачу. У тілі дорослої людини масова частка Оксигену
становить приблизно 65%. Обчисліть масу Оксигену у організмі людини.
Немає коментарів:
Дописати коментар