Розробка уроку: "Нітрати, їх поширення у природі..."+ презентація (10 клас)

Тема: Нітрати, їх поширення у природі. Проблема вмісту нітратів в продуктах харчування                                                                                                      
Мета:
навчальна: закріпити знання учнів про солі,  їх номенклатуру, фізичні, хімічні властивості, способи добування та застосування; поглибити знання про середні солі, формувати  в учнів навики  складання  хімічних рівнянь реакцій термічного розкладу нітратів; ознайомити учнів з проблемою нагромадження нітратів у рослинах та їх негативним впливом на організм людини;
розвиваюча: розвивати креативне і критичне мислення, вміння самостійно аналізувати, робити висновки,  формувати вміння швидко і чітко формулювати свої думки, логічно висловлювати їх та доводити свою точку зору; вдосконалювати навики самостійної пошукової діяльності під час роботи з додатковими джерелами інформації;
виховна: виховувати бережливе відношення до власного здоров’я, формувати переконання правильно поводитися з хімічними речовинами в побуті,  формувати  в учнів екологічне мислення, виховувати свідому громадську позицію, небайдужість до екологічних проблем України.


Тип уроку: засвоєння нових знань

Форма проведення: урок-подорож                                                                                                                

Методи: Самостійна, індивідуальна, пошукова, творча робота учнів, повідомлення учнів, бесіда. «Різнорівневі завдання по темі «Нітрати», «Тест «Нітрати»

Обладнання: стенди «Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва» і «Витискувальний ряд металів»,  зразки речовин нітратів, штатив з пробірками, вода, мультимедійна презентація.

 «Істинна відкривається лиш тим, хто її шукає»
(Д.І.Менделєєв)

Хід уроку
1.Організаційний етап
Доброго дня. Налаштуємося на роботу. Протягніть вперед ліву руку й уявіть на ній усі ваші життєві знання. Протягніть уперед праву руку й уявіть на ній знання, з якими ви прийшли на сьогоднішній урок. Тепер зєднайте руки.
Так ваш життєвий досвід і знання, об’єднані разом , сьогодні стануть у нагоді вам на уроці.
- Чи погоджуєтеся ви зі словами відомого хіміка Д.І.Менделєєва: «Істинна відкривається лише тим, хто її шукає?». А тепер вперед на пошуки істини!
2. Мотивація навчальної діяльності
      Сьогодні я вас запрошую у подорож до Країни Нітратів, щоб дізнатися більше про ці речовини, зокрема: ознайомитися з номенклатурою нітратів, вивчити їх фізичні та хімічні властивості; обговорити проблему вмісту нітратів у продуктах харчування,  заходи безпеки при потраплянні їх в організм людини, з’ясувати практичне значення нітратів у житті людей. Тема нашого уроку: Нітрати, їх поширення у природі. . Проблема вмісту нітратів в продуктах харчування. (учні записують тему у зошит)                                                                                                     
-         А зараз розповім вам  казку.
КАЗКА. Жили собі на світі брати-близнюки Нітрогени. Були вони настільки нерозлучні, що являли собою одне ціле і називалися Азотом. Жили вони у країні Повітря. В країні цій жилося нашим братам дуже добре: літали де заманеться і були вільні та щасливі. Але царю  країни Рослин Будяку Буряковичу дуже це їх вільне життя не подобалося, тому що мешканцям його країни вкрай не вистачало Нітрогенів для здоров'я. Скільки він не намагався залучити Нітрогени до себе на службу, нічого в нього не виходило. Тоді Вирішив Будяк Бурякович діяти хитрістю. Викликав він своїх підданих Бобовичів та наказав їм розділити братів та заставити їх служити країні Рослин. Бобовичі побудували на своїй території хатинки та запросили туди жити бульбочкові бактерії. І тільки цим бактеріям вдалося приборкати норовливих братів  Нітрогенів та заставити їх служити для країни Рослин. Тепер брати перестали бути єдиним цілим та почали активно спілкуватися з іншими хімічними елементами. А від цього виграли всі. Бульбочкові бактерії одержали житлову площу та поживні речовини, мешканці країни Рослин – якісне харчування, а Нітрогени – сенс життя, оскільки тепер були потрібні і від цього щасливі. З цієї казки випливає висновок не стільки хімічний, скільки філософський: щастя – це коли ти комусь потрібний!
3.Актуалізація опорних знань учнів
      I.            Виконання вправи  «Вірю – не вірю».
1.     Нітратна кислота утворює тільки середні солі. (так)
2.     Солі нітратної кислоти називаються сульфатами. (ні)
3.     Нітратна кислота двохосновна. (ні)
4.     Нітроген у природі зустрічається у вигляді простої речовини азоту. (так)
5.     Азот входить до складу повітря. (так)
6.     В повітрі цієї речовини дуже мало. (ні)
7.     Формула азоту N2 .(так)
ІІ. Скласти формули сполук: амоній нітрату, барій нітрату, калій нітрату та алюміній нітрату.

ІІІ. Індивідуальна робота. (двоє учнів біля дошки виконують завдання)
Урівняти рівняння реакцій методом електронного балансу:
1-учень: 3Ag + 4HNO3   =     3AgNO3 + NO + 2H2O
2-учень: 4Mg + 10HNO3  =   4Mg(NO3)2 + N2O + 5H2O

IV. Вправа «Мікрофон» (учні по черзі відповідають на запитання)
1. Сполуки яких хімічних елементів ми вивчали з вами на останніх уроках?  (Ми вивчали сполуки Нітрогену і Фосфру)
         2. Назвіть основні класи неорганічних сполук. (Є чотири основні класи неорганічних сполук: оксиди, основи, кослоти, солі)
         3.  Дайте визначення кислот. (Кислоти — це такі неорганічні речовини, до складу яких входять йони Гідрогену, що з’єднані з кислотним залишком)
         4. Яка формула нітратної кислоти. NO3
         5. Охарактеризуйте її за складом.    (Це одноосновна кислота. До її складу входить один йон Гідрогену, що з’єднаний з кислотним залишком NO3)
         6. За логічною послідовністю, який клас неорганічних сполук ми маємо вивчати після кислот? (Я вважаю, що після вивчення нітратної кислоти ми будемо вивчати солі нітратної кислоти, так як солі — це ще більш складніші за будовою, ніж кислоти. Існує велика різноманітність солей.)
         7. Які речовини називаються солями? (Солі — це клас неорганічних речовин, до складу яких входять катіони металів, що з’єднані з кислотним залишком)
         8. Яку назву мають солі нітратної кислоти? (Солі нітратної кислоти називаються нітрати)

3.Вивчення нового матеріалу
     Сьогодні усім відомо,що нітратна кислота стала справжньою зіркою, завдяки своїм солям – нітратам. Тільки існує питання: яка ця зірка, яскрава та позитивна, яка зігріває нас своїм теплом і приносить людству користь, чи навпаки?
Вправа «Асоціативний кущ» 
-         Подумайте: що вам відомо про нітрати на даний момент?  (це солі нітратної кислоти, добрива, шкідливі, розчинні, містяться в продуктах харчування)
- Ну що ж вирушаємо у подорож КРАЇНОЮ НІТРАТІВ.
1.Зупинка «Інформаційна»
         Нітрати це кристалічні речовини, різного кольору,  не молекулярної будови, тому мають високі температури плавлення. Вони розчинні у воді, а  при випарюванні їх розчинів утворюються кристалогідрати.  Нітрати зустрічається в природі. Поклади натрій нітрату є в Чилі, тому цю сіль називають « чилійська селітра».
         Калій нітрат входить як домішка до покладів солей калію в Україні.
         Амоній нітрат біла кристалічна речовина, дуже гігроскопічна, швидко злежується і стає непридатною до використання. Тому її зберігають у вигляді гранул. Французькі хіміки виділили її з гною, а  французькі артилеристи закладали в гармати порох, зроблений з гною, деревного вугілля та сірки.
          В Україні грунти Полтавщини багаті на нітрати, тому в  колодязній воді цих регіонів часто підвищений вміст нітратів.
         Якби зібрати всі солі натрій нітрату, розчинені у Світовому океані, одержали б шар завтовшки 1,5м, який вкрив би нашу Землю
2. Зупинка «Номенклатурна»
- Згадаємо номенклатуру.  На екрані ви бачите формули солей. Дайте їм назви і занотуйте в зошит. (учні по черзі називають речовини)
NaNO3      —    натрій нітрат  
KNO3  —   калій  нітрат     
     Сa(NO3)2   —    кальцій  нітрат 
NH 4NO3   —    амоній  нітрат 
З давніх часів солі нітратної кислоти називали «селітрами». Ця назва збереглася і по наш час.
-          Подумайте і скажіть, що спільне мають всі ці формули?
(До складу всіх даних формул солей входить нітрат-йон NO3- (тобто кислотний залишок нітратної кислоти)
 Нітрати слід відрізняти від солей нітритної кислоти НNO2 , які називаються нітрити. Наприклад:
NaNO2 — натрій нітрит ;               
LiNO2 — літій нітрит
3. Зупинка «Історична»
Латинська назва хімічного елемента Nitrogenium означає “той, що народжує солі”. З давніх часів солі нітратної кислоти називали «селітрами». Ця назва збереглася і по наш час. Нітрати Натрію, Калію, Кальцію, амонію називаються селітрами.
         Французький інженер-картограф Гійом де Боплан зробив перший повний „Опис України декількох провінцій королівства польського від границь Московії до границь Трансільванії…“ (Руан, 1660). За його словами, козаки добре вміли виробляти селітру, якої є багато в цих краях. Багато селітряних площ було в Задніпров’ї, де в 1636 році діяла казенна „Адміністрація селітряних садиб“, якій підпорядковувалися міста Березань, Биків, Яблунів, Миргород, Полтава та інші села і міста. Лівобережна Україна і Слобожанщина стали основним поставником селітри в Російське царство.
З цього повідомлення нам стає зрозуміло, що грунти лівобережної  України, зокрема Полтавщина, самі по собі багаті на нітрати. І якщо зараз у колодязній воді нашого регіону часто реєструють підвищений вміст нітратів, то не думайте, що це лише наслідки сучасної агрономії.
4. Зупинка «Добування нітратів»
- Згадаємо  хімічні властивості нітратної кислоти. Хто запише на дошці рівняння реакцій? (учні по черзі записують біля дошки рівняння реакцій, що характеризують хімічні властивості нітратної кислоти)
а) взаємодія нітратної кислоти з металом:
Cu + 4HNO3(к) = Cu(NO3)2 +2NO2 +2H2O
б) взаємодія нітратної кислоти з основним оксидом:
CaO + 2HNO3 = Ca(NO3)2 + H2O
в) взаємодія нітратної кислоти з основою:
Mg(OH)2 + 2HNO3 = Mg(NO3)2 + 2H2O
г) взаємодія нітратної кислоти з сіллю:
2HNO3 + Na2CO3 = 2NaNO3 + CO2 + H2O
д) взаємодія нітратної кислоти з аміаком:
NH3 + HNO3 = NH4 NO3
Цікаво, що нітрати в невеликих кількостях постійно утворюються в організмі людини в результаті процесів обміну речовин. 
5. Зупинка «Властивості нітратів»
         Розглянемо наявні нітрати (вчитель демонструє деякі нітрати) і назвемо основні фізичні властивості.
         Тверді кристалічні речовини, добре розчинні у воді (звернемося до таблиці розчинності основ і солей у воді), токсичні.
Нітрати, як і інші солі, взаємодіють з більш активними металами, з кислотами, з лугами (якщо утворюється осад), вступають в реакцію обміну з солями. (Учні вивчають спільні з іншими солями хімічні властивості нітратів  за таблицею «Хімічні властивості нітратів»)  
         Водночас, характерною хімічною властивістю нітратів є їх розкладання під час нагрівання з виділенням кисню та інших продуктів. Щоб довести виділення кисню до отвору пробірки потрібно піднести  тліючу скіпку.
        
(Вчитель пояснює специфічні властивості нітратів за  таблицею «Хімічні властивості нітратів» і записує на дошці приклади рівнянь реакцій, залучаючи до коментування учнів)

Таблиця «Хімічні властивості нітратів»

Властивості нітратів
Рівняння реакцій
1)спільні з іншими солями

а) взаємодія з металами:
Zn(NO3)2 + Mg = Mg(NO3)2 + Zn

б) взаємодія з кислотами
NaNO3 + HCl = NaCl + HNO3

в) взаємодія з лугами (якщо утворюється осад)
Cu(NO3)2 + 2NaOH = Cu(OH)2↓ + 2Na NO3

г) взаємодія з іншими солями
AgNO3 + NaCl = AgNO3 + NaCl


2) специфічні
термічний розклад з виділенням кисню та інших продуктів
Продукти розкладу нітратів залежать від місця металу у витискувальному ряді металів:

a)якщо метал стоять ліворуч від Мg, то його нітрат розкладається за схемою:
Ме(NO3)n   Ме(NO2)n + O2
Наприклад: 2KNO3 2KNO2 

б) якщо метал стоїть від Мg до Cu, то його нітрат розкладається за схемою:
Ме(NO3)n → Ме2О +  NOO2
Наприклад: 2Сu(NO3)2  2CuO + 4NO2 + O2

в) якщо метал стоять правовуч від Cu, то його нітрат розкладається за схемою:
Ме(NO3)n → Ме +  NOO2
Наприклад: 2AgNO3 2Ag + 2NO2 + O2


Витискувальний ряд металів
Li, K, Ba, Ca, Na, Mg, Al, Mn, Zn, Fe, Ni, Sn, Pb, (H2), Cu, Hg, Ag, Pt, Au

6. Зупинка «Застосування нітратів»

Виступи учнів: 
Проект «Нітрати — наші друзі»
Я працювала над проектом «Нітрати — наші друзі». Я хочу переконати вас, що нітрати мають досить важливе значення в практичній діяльності людей.  Отже нітрати дійсно можна вважати друзями людини.

1.     Найбільше застосування нітратів — у вигляді азотних добрив для збільшення зеленої маси рослин. В Україні щорічно вноситься близько 20 млн тонн азотних добрив.
Потреба в азоті в усіх сільськогосподарських культур проявляється частіше і в більшій мірі, ніж у інших елементах. При недостатній забезпеченості азотом затримується ріст рослин, зменшується розмір листків, зменшується урожай і погіршується його якість.
Найпоширеніше та найефективніше з азотних добрив — амонійна селітра (NH4NO3). Найпотужнішими виробниками аміачної селітри в Україні є ВАТ "Азот" (Рівне), ВАТ "Азот" (Черкаси), ВАТ "Азот" (Сєвєродонецьк) та "Стірол" (Горлівка).

2.     Натрій нітрит NaNO2 та натрій нітрат NaNO3 застосовують як харчові добавки під час виготовлення ковбас, шинки, деяких сортів сиру, риби. Вони перешкоджають окисненню м’яса, зберігають колір, поліпшують смак. В Європі існує список міжнародної цифрової системи, у якій Е – числами позначаються всі смакові добавки. Ця система називається Е-нумерація.
Е-250 — натрій нітрит   NaNO2
Е-251 — натрій нітрат   NaNO3

Вміст цих речовин у м’ясній продукції не становить загрози для здоров’я людей (нітрати — 1-5 мг/кг, нітрити — 0,8-2,2 мг/кг)
         Останнім часом виникають суперечки з приводу небажаності використання певних харчових добавок. Е – 250, Е – 251 вважаються відповідальними за підвищення збуджуваності у дітей.

3.     Нітрати також широко застосовуються у піротехніці для створення кольорових вогнів та у військовій справі для виробництва вибухових речовин, як компоненти ракетних палив. Калій нітрат (КNO3) — складова частина чорного (мисливського) пороху. Чорний порох являє собою суміш порошків нітрату калію (75%), деревного вугілля (15%) і сірки (10%). Ця галузь застосування калій нітрату ґрунтується на реакції розкладу нітратів.

4.     Тверда суміш нітрату срібла AgNO3 і нітрату калію KNO3 називається ляпіс і використовується в медицині (ляпісний олівець) для припікання ранок. Аргентум нітрат в невеликих кількостях має антимікробну і в’яжучу дію.

5.            Нітрати також використовуються при фарбуванні тканин, для травлення і закалювання металів, у виробництві капролактаму.

Проект «Нітрати — наші вороги»
Ми працювала над проектом «Нітрати — наші вороги». Ми хочемо вам довести, що нітрати становлять серйозну загрозу для здоров’я людей, а отже з ними потрібно поводитися дуже обережно та слід вважати  ворогами людини.
«Нітрати — токсичні речовини»
Підвищений вміст нітратів у харчових продуктах став реальним фактором нашого життя. Шляхи надходження нітратів в організм людини:
-         70% з овочами
-         20% з водою
-         6% з молочними і консервованими продуктами
Згідно з даними ВООЗ допустима норма нітратів становить 5 мг NaNO3 на 1 кг маси людини.
Смертельна доза нітратів для людини 8-15 г.
Токсична доза нітратів  для грудних дітей складає  лише 10 мг на добу. Відомі ситуації отруєння дітей овочевими соками і овочами із підвищеною концентрацією нітратів.
Цікаво, що овочеві рослини чітко розділяються на три великих групи за здатністю накопичувати нітрати:
— з великою здатністю (всі зелені);
— середньою (коренеплідні, диня, кавун, гарбуз);
— мінімальною (помідор, баклажан, цибуля, часник, горошок зелений).
Надходячи в організм людини нітрати перетворюються на нітрити. Нітрити взаємодіють з гемоглобіном крові і утворюють сполуку метгемоглобін, яка не здатна переносити кисень. В результаті кров втрачає здатність транспортувати кисень і розвивається кисневе голодування. В нормальному стані в крові людини міститься 2% метгемоглобіну. Якщо його вміст підвищується до 30% — то виявляються симптоми гострого отруєння, а при вмісту 50% — може наступити смерть, що схожа на смерть від задухи.
 Розрізняють гостре отруєння нітратами і хронічне.
Ознаки гострого отруєння  проявляються через 1-6 годин після надходження нітратів в організм людини. Спочатку з’являється нудота біль в печінці, посиніння шкірних покривів і слизових оболонок.  Знижується артеріальний тиск, пульс стає слабкий, кінцівки стають холодними. Все це супроводжується загальною слабкістю, запамороченням. Перша медична допомога: випити одну – дві склянки блідорожевого розчину марганцівки або активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги хворого. Викликати швидку медичну допомогу.
Хронічне отруєння приводить до тяжких наслідків не так швидко, але в значній мірі порушує здоров’я людини. Нітрити у шлунково-кишковому тракті сполучаються з амінами і утворюють канцерогенні сполуки. Як наслідок — на протязі 20-25 років постійної дії нітратів може виникнути  рак шлунка, розростання щитовидної залози, порушення функцій нервової та серцево-судинної системи. Особливо до нітратів чутливі ембріони та діти до першого року життя, в яких ще не сформований механізм захисту від отруйної дії нітратів, тому вони беззахисні перед нітратами. Нітрати можуть потрапляти в організм маленьких дітей разом з грудним молоком матері, якщо вона споживатиме овочі з підвищеним вмістом нітратів.   У пожилих людей теж спостерігається підвищена чутливість до нітратів.
 Вплив способів технологічної обробки овочів на вміст нітратів:
- миття і чищення овочів знижує вміст нітратів на 10%.
- смаження знижує вміст нітратів на 10%
- варіння знижує вміст нітратів на 20% — 70%.
- в результаті консервування 30% нітратів переходить у розчин.
- вимочування картоплі в 1% розчині кухонної солі на протязі 2 годин знижує вміст нітратів на 90%
Шляхи зниження надходження нітратів до організму людини:
-овочі  перед вживанням ретельно мити гарячою водою;
- не вживати недостиглі плоди;
- віддавати перевагу овочам середнього розміру, які накопичують нітратів менше, іж овочі великих розмірів; оптимальна маса для коренеплодів буряка столового — до 400 г, моркви — до 100, редьки — до 400 г.
- необхідно знімати верхнє листя капусти та видаляти качан;
- обрізати верхівку та кінчик моркви, буряка, видаляти серцевину;
- в огірках, кабачках обрізати ту частину, що прилягає до плодоніжки та шкірку;
- збирати овочі в другій половині дня, коли вміст нітратів знижується на 30-40% порівняно з ранковими годинами; мінімум нітратів о 17 годині;
- вимочувати листові овочі у воді на протязі двох годин, що знижує вміст нітратів на 15-20%;
- вживати достатню кількість вітаміну С, який нейтралізує токсичну дію нітратів;
- квашену капусту, огірки споживати не раніше, ніж через 15 днів з моменту квашіння;
- вирощувати такі сорти овочевих рослин, які втратили здатність накопичення нітратів, наприклад: моркву сортів «Артек», «Шантане», буряки сорту «Хавський», томати «Глорія», «Меридіан», «Оранж», «Райдуга молдови», ревінь «Циклон».
- для пиття використовувати не водопровідну чи колодязну воду, а купляти воду з артезіанських свердловин.
«Нітрати — джерело антропогенного забруднення довкілля»
Солі нітратної кислоти, тобто нітрати, завжди були в грунті. Грунти лівобережної України, зокрема грунти Полтавської області, особливо багаті на нітрати.
         А безконтрольне внесення в грунт нітратних добрив на протязі останніх десятиліть привело до зростання вмісту нітратів у грунті, у підземних водах до такого рівня, що вже становить серйозну загрозу для здоров’я людей. На сьогодні грунти України, наче губка, насичені нітратами.
         За даними Науково-дослідного інституту медико-екологічних проблем МОЗ, у таких високорозвинених державах, як Данія, Бельгія, Болгарія, Нідерланди, Швеція, споживають лише 0,3-3% забрудненої нітратами води. А от у сусідній Молдові таку воду п'є аж 2/3 населення. А в Україні майже у всіх регіонах вміст нітратів у воді перевищує норму в 1,1-30 разів!
          Щорічно в Україні реєструються понад 150 тис. нововиявлень злоякісних захворювань.
Очистити воду від нітратів сучасними фільтрами неможливо, тому що нітрати — розчинні солі, які важко виділити.  Єдиний вихід — для пиття купляти воду з артезіанських свердловин.
7. Зупинка «Кінцева»
         Нітрати – це такі хімічні речовини, які надзвичайно тісно пов’язані з життям людини. Люди щоденно зустрічаються з ними. То як же нам потрібно відноситися до нітратів: як до друзів, чи як до ворогів? Я хочу почути ваші думки з цього приводу. (обговорення).

Формулювання висновку:
Останнім часом вплив нітратів і нітритів на організм людини зростає, що спричинило  проблему нітратів. Ситуацію не треба ані драматизувати, ані нехтувати нею. Якщо ми дійсно хочемо бути здоровими, слід знати, що треба робити кожному з нас, щоб не наражатися на небезпеку, пов’язану з отруєнням нітратами. Рівень сучасного розвитку суспільства не дозволить обходитися без нітратів, але тут потрібен розумний компроміс.
4. Закріплення нових знань і вмінь (етап рефлексії)
1. Вправа «Точка зору»
Сучасна людина живе в інформаційному суспільстві, що дуже швидко розвивається та змінюється. Тому потрібно сприймати світ не  однозначно-догматично, а  розглядати проблему чи явище  з різних точок зору, користуватися інформацією з різних джерел., відрізняти логічний умовивід від упередженого припущення. Тобто, ми маємо мислити критично, щоб адекватно реагувати на виклики сьогодення.
         Отож, що таке нітрати з точки зору:
1)    хіміка (це солі нітратної кислоти, тверді кристалічні речовини,  добре розчинні у воді, тому їх важко осадити, відфільтрувати, а отже, позбутися; нітрати відновлюються до нітритів; нітрати — токсичні речовини)
2)    біолога (це форми існування Нітрогену в природі, необхідний фактор нормальної життєдіяльності рослин, продукт процесів обміну в організмі людини і тварин)
3)    агронома (це джерело азоту, що забезпечує живлення рослин, основний компонент мінеральних добрив, фактор підвищення врожайності)
4)    токсиколога (це токсичні речовини, які викликають отруєння людей; іноді трапляються нітратні отруєння з летальними наслідками; смертельна для людини доза нітратів складає 8-15 г)
5)    еколог (це одні з найбільш небезпечних речовин, які забруднюють  навколишнє середовище, зокрема грунти,  та внаслідок своєї розчинності просочуються у підземні води;  нітрати зробили непридатною для пиття воду в багатьох регіонах України)
6)    технолог харчової промисловості (це обов’язкова  добавка до ковбас, яка додається у строго визначених кількостях для того, щоб запобігти окисненню м’яса, поліпшити смак та надати ковбасним виробам рожевого кольору).

2. Обговорення проблемної ситуації:
«Чому легко отруїтися кавуном при відносно невеликому вмісті нітратів (максимальне накопичення до 580 мг/кг), зате столовим буряком  із великим вмістом нітратів (максимальне накопичення до 2660 мг/кг) такого не спостерігається?»
                                 
Відповідь. Причина тут в одному — кількості спожитих овочів: кавуна з апетитом з’їдаємо ледь не кілограми, а буряка — одну—дві ложки, та ще й після варіння.
Задача. Відомо, що в питній воді допускається присутність нітратів до 45 мг на 1 л. Людина споживає за добу (чай, кава, перші, другі блюда) приблизно 2 л води.
Яка кількість нітратів потрапить до організму людини, яка споживає за добу 1,5 л води в якій міститься 45мг/л нітратів (68 мг)
5. Підсумки. Мотивація виставлених оцінок.
Рефлексія .
Учні по черзі висловлюються одним реченням, обираючи початок фрази з екрана рефлексії:
-Сьогодні я дізнався;
-Було цікаво;
-Було важко;
-Я виконував завдання;
-Я зрозумів,що;
-Я навчився;
-Мене здивувало;

Враховуючи вашу роботу на різних етапах уроку я ставлю такі оцінки….
Значно краще, ніж завжди, сьогодні на уроці працювали  …………
А від учнів ………я чекала  більшої активності та вищих результатів роботи.

 6. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
          Домашнє завдання:
1)    Вивчити §11, повторити  §10
2)    Виконати № 4, 6*, с.94
3)    Підготувати повідомлення «Нітрати в харчовій промисловості»







Немає коментарів:

Дописати коментар