Розробка уроку 10 клас

Тема: Загальні хімічні властивості металів

Мета: систе­матизувати знання про хімічні властивості металів; удосконалити навички складання рівнянь реакцій; сформувати вміння порівнювати хімічну активність металів; навчити використовувати стан­дартні електродні потенціали металів для пояснення і прогнозування реакцій між металами та розчинами кислот і солей; формувати експериментальні вміння; розвивати в учнів уміння працювати групою, ви­словлювати свої думки.


Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-проект.

Методи і методичні прийоми: робота в групах, ігри «хімічний лабіринт», «знайди пару», «металіч­ний калейдоскоп», «так чи ні».

Обладнання: комп'ютери, роздаткові картки, схема «Ко­лосок», додатки 1—6, правила роботи в групі, інст­рукції з техніки безпеки.

Знання — це сумнів, який із великими зусиллями
перетворюється на віру.
А. Даніель

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань
 Знання, які ви отримаєте сьогодні на уроці, будуть потрібні вам упродовж усього життя. Адже:

Всім відомо, без металу
Все на світі би стояло.
Не літали б літаки і космічні кораблі,
Якщо б не було титану,
Цього міцного металу.
Алюміній, цинк, свинець,
Всі потрібні людям.
Що ж це буде на Землі,
Якщо їх не буде?
Посуд зник тоді б у нас,
Не було б також прикрас
З золота і срібла.
Всі машини би стояли,
Прилади б не працювали.
Як ви вже здогадалися, тема нашого уроку — Загальні хімічні властивості металів. А чи хотіли б ви розширити свої знання про мета­ли? Про що саме ви б хотіли дізнатися сьогодні на уроці?
(Про хімічні властивості металів?)
- Від чого залежать властивості речо­вин?
(Властивості речовин залежать від їх будови)
- Які особливості будови мають прості речовини метали?
(Метали мають особливий вид зв'язку (мета­лічний) та металічну кристалічну ґратку.)

Вивчення властивостей речовин
Знаючи будову речовини
↓  передбачуємо
Хімічні властивості
↓   перевіряємо
Дослідним шляхом

Зверніть увагу на гасло уроку.
Завдання уроку. Сьогодні ви маєте вивчити за­гальні хімічні властивості металів як простих речо­вин; навчитися передбачати хімічні властивості ме­талів, використовуючи витискувальний ряд; по­рівнювати хімічну активність металів.

II. Вивчення нового матеріалу
На початку вивчення розділу «Метали» ви об'єд­налися у групи.

Правила роботи в групі
• Не перебивати один одного.
• Допомагати.
• Поважати.
• Слухати.
• Бути доброзичливим.
• Виконувати правило «піднятої руки».
• Кожна думка має право на існування.
• Бути толерантним.
• Бути активним.
Під час роботи ми з вами маємо дотримуватися правил техніки безпеки, при­гадати правила техніки безпеки під час роботи з кис­лотами, лугами, лужними металами.
Кожна група отримала завдання дослідити, як взаємодіють метали з речовинами:
група «Активні» досліджує взаємодію металів із неметалами;
група «Розсудливі» досліджує взаємодію ме­талів із солями;
група «Благородні» досліджує взаємодію ме­талів із кислотами;
група «Гідрофільні» досліджує взаємодію ме­талів із водою.
Під час презентацій міні-лекцій ми заповнимо схему «Колосок».
«Нудьгувати ніколи»
1. Презентація проекту «Активні» (див. додаток 1).
2. Презентація проекту «Розсудливі» (див. дода­ток 2).
3. Презентація проекту «Благородні» (див. дода­ток 3).
4. Презентація проекту «Гідрофільні» (див. дода­ток 4).
Після кожного демонстрування медіа-посібника учні занотовують у робочий зошит спостереження та висновки.

IIІ. Закріплення та оцінювання знань

Хімічний лабіринт.
Виграшний шлях — металічні елементи головних
підгруп.
Cu
Fe
Ва
Са
АІ
Ge
Аg
Ni
Co
Виграшний шлях — металічні елементи тріад
Au
Na
Cu
Fe
Pt
Са
К
W
Ir

«Знайди пару».
1. Укажіть пари речовин, реакції між якими відбу­ваються. Запишіть рівняння реакцій, укажіть окис­ник та відновник:
а) Мg і СuSO4;
б) Аg i Нg(NO3) 2,;
в) Аl і ZnСl2;
г) Нg i Рb(NО3)2
(а) Мg + СuSO4 = Си + МgSO4; Мg — відновник, Си — окисник;
(в) 2АІ +3ZnС12 = 3Zп + 2АlСl3; Аl — відновник, Zп — окисник;
(г) Нg + Рb(NO3) 2 = Рb + Нg (NO3)2  - Рb — окисник, Нg — відновник.)
2. Оберіть метали, які реагують із хлоридною кис­лотою. Запишіть рівняння відповідних реакцій, ука­жіть окисник та відновник:
а) Мg;
б) Аu;
в) Нg;
г) Sn;
д) Fе.
(а) Мg + 2НС1 = Н2 + МgСІ2 ;  Мg -  відновник,Н2 окисник;
(г) Sn + 2НСІ = Н2 + SnCl2 ; Sп — відновник, Н2окисник;
(д) Fе - + 2НС1 = Н2 + FеCl2 ; Fe — відновник, Н2окисник.)


«Металічний калейдоскоп».
1.     Чим зумовлюються хімічні властивості мета­лів?
(Будовою кристалічних граток.)
2. Перелічіть металічні елементи, що входять до складу організму людини? (Fе, Na, Са, Zп та ін.)
3. Визначте зайвий елемент серед наведених: К, А1, Na, Са. Поясніть свій вибір. l — елемент, оксид і гідроксид якого мають амфотерний характер, а інших — основний характер.)
4. Хто з видатних учених склав витискувальний ряд металів, який названо його іменем? (Бекетов.)
5. Визначте, який елемент в даному переліку є зайвим: Na, Zn, Fе, Сu, Рb. Поясніть свій вибір. b не входить до складу організму людини.)
6. Слово — срібло, а мовчання —... (Золото.)
7. Який елемент входить до складу гемоглобіну? (Ферум.)
8. Яка речовина використовується і в літакобуду­ванні, і в обгортці шоколаду? (Алюміній.)

«Так чи ні».
(Якщо згодні з твердженням, плесніть у долоні, якщо ні — не плескайте.)
1. Металічні елементи в періодичній системі міс­тяться в лівій нижній частині. (Ні.)
2. На зовнішньому енергетичному рівні мета­лічних елементів містяться 4—6 електронів. (Ні.)
3. Майже всі метали — тверді речовини. (Так.)
4. Причиною електро- й теплопровідності металів є наявність металічного хімічного зв'язку. (Так.)
5. Взаємодіючи з киснем, металічні елементи утворюють оксиди, пероксиди. (Так.)
6. Взаємодія металів із солями відбувається згідно з електрохімічним рядом напруг. (Так.)
Заповніть схему.
а) Ме + кисень =...;
б) Ме + кислота = ...;
в) Ме + вода=...;
г) Ме + вода=....
(а) 2Мg + О2 = 2МgО;
(б) Fе + Н2SO4 = FеSO4 + Н2↑;
(в) 2Nа + 2Н2O = 2NаОН + Н2;
(г) Mg + Н2O = MgO + Н2.
Виставлення оцінок (див. додаток 5).




IV. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія.
Яка мета нашого уроку?
Чи досягай ми мети, поставленої на початку уроку?
Якщо ваша відповідь «так», то приклейте зелений стікер у формі пробірки на штатив, що стоїть на учи­тельському столі. Якщо — «ні», то рожевий.
Отже, «зелений» — колір надії на те, що знання, отримані сьогодні на уроці, згодяться вам у майбут­ньому.
Додаток І
Взаємодія металів із неметалами
Медіа-посібник
Нам слід з'ясувати, як взаємодіють метали з неме­талами.
Для виконання завдання висунули гіпотезу: усі метали взаємодіють із киснем та іншими неметала­ми, зокрема з S та Сl2.
Група «Активні»
З'ясували, що:
1) Метали реагують із киснем, але:
·        К та Na реагують із киснем, утворюючи перок­сиди:
2Na + O2 = Na2O2;
2К + O2 = Na2O2;
·        усі інші метали реагують із киснем за звичайних умов або при підвищеній температурі з утворенням оксидів:
2Zn + O2 = 2ZnО.
2) Метали реагують із неметалами (S, С12) з утво­ренням солей складу МеxНey :
Са + S = СаS.
Висновок. Отже, наша гіпотеза підтвердилася: всі метали взаємодіють із неметалами.

Додаток 2
Взаємодія металів із солями
Медіа-посібник
Нам слід з'ясувати, як метали взаємодіють із со­лями.
Ми з'ясували, що:
1) Такі метали, як Li, К, Rb, Ва, Sr, Са, Na при взає­модії з розчинами солей вступають у реакцію з Н2O.
2) Метал, який стоїть ліворуч у ряду активності металів, витискує метал, розташований праворуч, із розчинів його солей:
Zn + Сu(NO3)2 = Cu +Zn(NO3)2.
Висновок. Метали взаємодіють із солями відпо­відно до їх розташування у ряду активності.
Додаток 3
Взаємодія металів із кислотами
Медіа-посібник
Нам треба з'ясувати, чи взаємодіють метали з кислотами.
Ми з'ясували, що:
1) Активні метали витискують Н2 із розчинів роз­ведених кислот (крім НNO3):
Fe + Н2SO4 = FеSO42
2) Малоактивні метали не витискують Н2 з роз­чинів кислот, але:
• Рt та Аu розчиняються у «царській горілці» (суміш НNO3 та НС1);
• Сu, Нg, Ag реагують із концентрованими Н2SO4 і HNO3:
Cu + 2Н2SO4 =CuSO4 + SO2↑ +2Н2O.
Висновок. Метали реагують із розчинами кис­лот, але «виявляють певну обережність при зуст­річі».

Додаток 4
Взаємодія металів із водою
Медіа-посібник
Нам слід з'ясувати, як взаємодіють метали з во­дою.
Ми з'ясували, що:
1) Такі метали як Li, К, Rb, Sr, Са, Na взаємодіють із водою за звичайних умов з утворенням лугу і ви­діленням Н2:
2К + 2Н2O = 2КОН + Н2↑.
2) Метали від Mg до Рb при нагріванні з водою витискують Н2 з утворенням оксидів металічних еле­ментів:
Zn + H2O= ZnO + H2↑.
3) Метали, що розташовані в ряду активності після водню, з водою не взаємодіють.
Додаток 5
Оцінювання учнем власної участі у роботі групи
Прізвище, ім'я______________________________________.
Оцініть себе за кожним із визначених напрямів від 0 до 2 балів.
1. Ви брали активну участь у роботі групи____________________________________________________.
2 Ви вносили вдалі пропозиції, які група брала до уваги____________________________________________________.
3. Ви надавали підтримку іншим членам групи, заохочували їх до роботи_______________________________________________.
4. Ви висунули цілком нову ідею, що сподобала­ся іншим _________________________________________________________.
5. Ви вдало узагальнювали думки інших і просу­вали роботу групи вперед ______________________________________________.
6. Ви доповідали класу про результати групової роботи _________________________________________________________ .
Бонус («хімічний лабіринт», «металічний калей­доскоп», «знайди пару», «так чи ні»)__________________________________.
Усього балів ________________________________________.         



1 коментар: